Pytania i odpowiedzi

Co to jest świadectwo energetyczne?
Świadectwo energetyczne, zwane także certyfikatem energetycznym, to dokument zawierający informacje na temat efektywności energetycznej budynku. Zawiera on ocenę zużycia energii oraz informacje na temat zastosowanych technologii i materiałów budowlanych.
Dlaczego potrzebuję świadectwa energetycznego?
Od 28 kwietnia 2023 roku, zgodnie z nowelizacją ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków, świadectwo charakterystyki energetycznej staje się wymagane przy każdej sprzedaży i wynajmie nieruchomości. Brak tego dokumentu podczas transakcji sprzedaży lub najmu może uniemożliwić jej finalizację. Właścicielowi nieruchomości, który nie dostarczy świadectwa energetycznego do transakcji, grozi grzywna w wysokości do 5 000 zł. Dla inwestorów kończących budowę nieruchomości, certyfikat energetyczny jest niezbędny do złożenia zawiadomienia o zakończeniu budowy oraz wniosku o pozwolenie na użytkowanie. W przypadku niezałączenia tego dokumentu, cały proces zakończenia budowy i uzyskania potrzebnych pozwoleń może zostać wstrzymany.
Jakie korzyści płyną z posiadania świadectwa energetycznego?
Posiadanie świadectwa energetycznego może zwiększyć atrakcyjność nieruchomości na rynku. Może również pomóc w obniżeniu kosztów energii dzięki identyfikacji obszarów, w których można poprawić efektywność energetyczną budynku.
Jakie informacje zawiera świadectwo energetyczne?
Świadectwo energetyczne zawiera informacje takie jak roczne zużycie energii, klasa energetyczna budynku, zalecenia dotyczące poprawy efektywności energetycznej, a także dane dotyczące źródeł ciepła i chłodzenia.
Jakie dokumenty są potrzebne do sporządzenia świadectwa energetycznego?
Aby sporządzić świadectwo energetyczne wymagane są m.in. plany budynku, zdjęcia budynku, dokumentacja odnośnie izolacji termicznej, informacje o systemach ogrzewania i chłodzenia, oraz dane o zużyciu energii. Dodatkowo dla domów przydatny jest również przekrój budynku.
Jak długo ważne jest świadectwo energetyczne?
Świadectwo energetyczne jest ważne przez 10 lat od daty jego wydania. Po tym okresie konieczne jest jego odnowienie.
Jak mogę poprawić efektywność energetyczną mojego budynku?
Istnieje wiele sposobów poprawy efektywności energetycznej budynku, takich jak izolacja termiczna, modernizacja systemów ogrzewania i chłodzenia, stosowanie energooszczędnych okien i oświetlenia, a także monitorowanie i zarządzanie zużyciem energii.
Jakie są koszty sporządzenia świadectwa energetycznego?
Koszt sporządzenia świadectwa mieszkania energetycznego do 500 m² wynosi 299 zł, a domu do 500 m² 499 zł. Koszty sporządzenia świadectwa energetycznego nieruchomości powyżej 500 m², lokali użytkowych oraz innych budynków mogą się różnić w zależności od wielkości i rodzaju budynku oraz lokalizacji. Aby uzyskać dokładne informacje na ten temat, zalecamy skontaktowanie się z naszym biurem.
Jak mogę zamówić świadectwo energetyczne dla mojego budynku?
Aby zamówić świadectwo energetyczne, prosimy wybranie rodzaju budynku w zakładce "Zamów świadectwo". W przypadku innych budynków prosimy o kontakt z naszym biurem.
Czy można poprawić klasę energetyczną budynku po sporządzeniu świadectwa energetycznego?
Tak, poprawienie klasy energetycznej budynku jest możliwe poprzez wprowadzenie zmian mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej. Przykłady takich działań to dodanie izolacji, modernizacja systemów grzewczych i chłodzących, a także instalacja paneli słonecznych. Po dokonaniu tych zmian, świadectwo energetyczne budynku może być zaktualizowane.